Oszczędność w domu inteligentnym

Idea inteligentnego domu polega na tym, że ma zwiększać bezpieczeństwo i zapewniać wygodę. Podczas budowy lub planowania inteligentnego domu, oprócz funkcjonalności całego systemu, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt, mianowicie opłacalność użytkowania takiego obiektu. Inwestorzy w większości dogłębnie sprawdzają budżet planowanej inwestycji, nie patrząc na koszty przyszłej eksploatacji domu.

Dlaczego warto zintegrować sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i innymi funkcjami?

W inteligentnym domu opartym na otwartym standardzie KNX, wszystkie systemy współpracują ze sobą. Optymalizują swoje działanie w celu uzyskania jak najniższych kosztów. Dzięki automatyce budynkowej, domownikom łatwiej kontrolować zużycie prądu, ponieważ ekonomiczniej zarządzają chociażby ogrzewaniem czy oświetleniem. Instalacja sama może dostosować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach lub wyłączyć odbiorniki prądu, nawet podczas nieobecności domowników. Czujniki ruchu również pomogą w zaoszczędzeniu pieniędzy. Światła będą włączone tylko wtedy, gdy domownicy będą obecni w pomieszczeniach. Nie trzeba będzie więcej pamiętać o wyłączaniu światła. Gdy nikt nie będzie z niego korzystał, automatycznie się wyłączy. Ogrzewanie za pomocą termostatów sterowanych przez system automatyki także może dopasować się do zmiennych warunków atmosferycznych. Świetnym przykładem jest otwarcie okien w pomieszczeniu. Termostaty w naszym inteligentnym domu, nie marnują energii i automatycznie wyłączają ogrzewanie lub obniżają temperaturę. Często dom inteligentny również integruje się z instalacją fotowoltaiczną, która przetwarza światło słoneczne w energię elektryczną. W perspektywie kilku lat domownicy mogą spodziewać się znacznie mniejszych kosztów przeznaczanych na energię.Dom inteligentny – czy to drogie rozwiązanie?

Ogólny koszt instalacji zależy od tego, w co inwestor chciałby wyposażyć dom. W ofercie znajdują się różne rozwiązania, które można zaproponować, znając wcześniej planowany budżet inwestycji. Trzeba pamiętać, że na koszt takiego systemu nie składa się tylko projekt i nowoczesna instalacja elektryczna, ale również np. system alarmowy i monitoringu, sterowanie ogrzewaniem, czy np. domowym centrum rozrywki. W tej sytuacji wartość instalacji powinna stanowić około 7% całej inwestycji. Często klienci kierują się ceną, wybierają tanie i niesprawdzone systemy, które oferuje rynek.  Po czym okazuje się, że zamontowane nie są już kompatybilne z pozostałymi urządzeniami w domu. W rezultacie, pseudointeligentny dom nie zapewnia komfortu, bezpieczeństwa czy oszczędności, a użytkownicy są rozczarowani. Dom inteligentny nie powinien sprawiać żadnych trudności. Dzieje się tak, gdy wybrane urządzenia są dopasowane do potrzeb i nawyków użytkowników. Projektując inteligentne budynki powinno się zwrócić uwagę na to, aby poszczególne czynności były jak najprostsze, a wybieranie funkcji urządzeń czy zadań – intuicyjne. Gdy wszystko pracuje bez zarzutu, po pewnym czasie przestaje być zauważane przez użytkowników. Taka inteligentna instalacja nie jest dziś niczym niezwykłym, a nawet prognozuje się, że za kilka lat będzie powszechnie obowiązującym standardem. Warto zapoznać się z tym tematem już dziś.